Home
Up

Konzervace  a přírodovědný průzkum nálezů v severním a jižním Abusíru

 

Martin Dvořák

 

   V současnosti mám  rozpracovány  čtyři  hlavní projekty  (  pohřební kaple Intiho, hrobka soudce Kara a jeho synů, Iufaaova hrobka s okolními chodbami a  Ptahsepsesova mastaba ).

 

Moje práce se odvíjí obecně ve třech rovinách:

  1. zajištění základní konzervace předmětů bezprostředně při archeologických výkopových pracích  ( podstatná je rychlost zásahu – časová prodleva mnohdy znamená nevratná poškození, popř.  úplnou destrukci předmětu  )

  2. základní průzkum předmětu a stanovení  následného postupu konzervace  ( průzkum postihne dle možností materiálové složení předmětu a  jeho stav a stanoví  nejvhodnější materiály, tak i technologie kompletního konzervátorského zásahu )

  3. vlastní konzervace

 

   Toto schéma však mnohdy kvůli specifikům terénní práce v Egyptě není možno dodržet.

 

   Materiálová skladba  konzervovaných archeologických nálezů ze jmenovaných lokalit v Abusíru  je široká.  Nejčastěji se vyskytujícími anorganickými materiály  archeologických nálezů jsou :

-   silikáty   / horniny – vápence, pískovce, žuly, ruly, bazalt, 

                        omítkové a maltové  směsi

směsi jílů , hlína / nepálené cihly /

anorganické pigmenty

keramika

fajáns

- kovy – měď, případně její slitiny, výjimečně drobné fragmenty  drahých kovů / zlato /

                       

Mezi nejčastěji zastoupené organické materiály   rostlinného původu patří především dřevo a různě použitá rostlinná vlákna  / textil, papyry, provazy, košíky …/. Živočišného původu jsou pak především kosti, kůže, případně pigmenty – kostní čerň, saze

 

Každý z těchto materiálů vyžaduje specifický postup konzervace, použití různých technologií, materiálů i způsobů aplikace.

 

Základním principem, který je ale společný pro jakékoliv konzervační postupy je omezení zásahu do umělecké i materiálové autenticity předmětu a snaha o zachování co nejvyšší možné míry reversibility.

Vedle konkrétních konzervačních zásahů od r. 1999 ve vybraných prostorách v Abusíru pomocí elektronických dataloggerů kontinuálně  monitoruji  a vyhodnocuji parametry vnitřního klimatu  / T a RH  /. 

Vedle konzervačních zásahů  jsme v loňském roce pořídili též tři otisky reliéfů. 

Nutnou součástí mojí terénní práce je i vlastní příprava jednotlivých expedic / materiálové a technické zajištění, doplnění potřebného přístrojového vybavení… /.

Mimo období terénních expedic jsou v Praze ve spolupráci se specializovanými pracovišti prováděny analýzy vzorků materiálů. Výsledky analýz slouží k přípravě optimálního konzervačního zásahu.

 

V přípravné fázi je též projekt  analýz fragmentů vzorků fajáns ze sbírek Náprstkova muzea.