Nekrálovská hrobka v období konce Staré říše a 1. přechodného období

 

Petra Vlčková

 

   Příspěvek představí dosavadní postup na přípravě disertační práce „Vývoj nekrálovské hrobky na konci Staré říše a v Prvním přechodném období“, její stav a metodologické problémy, které se vynořily v průběhu studia archeologického materiálu.

 

   V zásypu šachty A mastaby soudce Intiho byly nalezeny dva tucty vápencových bloků s reliéfní výzdobou. Autorka předpokládá, že valná část těchto bloků pochází z dosud nelokalizované hrobky hodnostáře Meriherišefa. Část z nich tvoří i tři bloky zdobené postavami Meriherišefa provedenými ve vysokém reliéfu. Archeologická situace a její interpretace je pouze předběžným zhodnocením, neboť dokončení vybírání šachty by mělo být náplní výkopové sezóny na podzim 2002.

   Autorka se pokusí dokázat interpretační možnosti archeologického materiálu, který nepochází z primární nálezové situace, ale byl nalezen v nestratifikovaném zásypu šachty. 

 

   V příspěvku budou zmíněny předběžné úvahy o dataci Meriherišefových bloků; o jejich ikonografických souvislostech s materiálem z pohřebiště kolem Tetiho pyramidy v severní Sakkáře; o Meriherišefových titulech a souvisejících nápisech; a o hypotetické stavební podobě jeho hrobky.